Kieślowski zbliżenie - Katarzyna Suremiak-Domańska.– Co porabiasz, Krzysiek?– No, jestem w Warszawie, staram się nakręcać jakieś filmy, kombinuję, czasem mi wychodzi, czasem nie wychodzi…Krzyśkowi, synowi urzędniczki i inżyniera budowlanego, „nakręcanie filmów” ostatecznie wyszło. Jak mało komu w polskiej kinematografii. Jak doszło do tego, że chłopak uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą został reżyserem? Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy przepowiadali koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces? I dlaczego – jak określił to jeden z jego przyjaciół – sam siebie aż tak bardzo zarzynał? Kieślowski zawsze osiągał cel, a jednak niemal nigdy nie był z siebie zadowolony. Zmagał się z widmem niespełnienia i zadręczał pytaniem, czy dobrze wybrał zawód.Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i legendą mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek "Mokradełko" i "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość".Książkę Katarzyny Surmiak-Domańskiej czyta się jak gotowy scenariusz filmu o jednym z największych twórców kina europejskiego.Grażyna TorbickaKatarzyna Surmiak-Domańska stworzyła portret Kieślowskiego, jakiego dotąd nikomu się nie udało. Porządkujący nieznane szczegóły życia, zrywający aurę dystansu, którą reżyser – pilnie strzegący dostępu do swojej prywatności – roztaczał. Benedyktyńska praca zaowocowała reporterską, fascynującą książką. Wreszcie wiadomo, skąd się to wszystko wzięło: smutek, wyobcowanie, lęk, nieprzejednanie i spokój, który okazał się dla Kieślowskiego pułapką.Janusz Wróblewski, PolitykaCzłowieka nigdy nie jesteśmy w stanie poznać do końca. Szczególnie gdy tym człowiekiem jest ktoś tak niezwykły, wybitny i oryginalny jak Krzysztof. Dzięki tej książce możemy się trochę do niego zbliżyć. Było dla mnie zaszczytem przeczytanie jej w wersji na audiobooka.Artur Barciś
Być jak Pągowski - Andrzej Pągowski w rozmowie z Dorotą Wellman."Pan to ma fajnie panie Pągowski". Andrzej Pągowski często słyszy te słowa. Ale czy wypowiadający je zastanawiają się, co to naprawdę znaczy: być Pągowskim?Są takie życiorysy, w których sztuka i życie płynnie się przenikają. I choć jest tak również w przypadku Andrzeja Pągowskiego, Dorotę Wellman bardziej interesuje to drugie.Kultowe plakaty i ilustracje Pągowskiego znamy wszak wszyscy, ale czy wiemy, kim jest on sam?Rozmowa pary przyjaciół nie jest łatwa i gładka. Słynąca z ciętego języka i stawiania trudnych pytań dziennikarka wydobywa z artysty szczere do bólu wyznania, zmusza do refleksji nad własnym życiem, tym, co je kształtowało, konsekwencjami dokonywanych wyborów. Ten wywiad to spowiedź Andrzeja Pągowskiego. Ale także rodzaj terapii: uzależniony od pracy jak od narkotyku artysta przyznaje, że ceną za realizację pasji i sukces jest samotność."Mało jest rzeczy równie satysfakcjonujących jak odczytywanie aluzji. Obrazowe aluzje Pągowskiego, zwłaszcza przekładające się na słowa, od dawna dostarczają mi radości – i dają do myślenia. Lubię czytać jego obrazy."Jerzy Bralczyk"Podziwiałem Andrzeja Pągowskiego od dziecka. Miłość do jego twórczości wpoiła mi mama, która darzyła Andrzeja szacunkiem i podziwem. Teraz czytam historię człowieka, z którym się przyjaźnię, na przemian śmiejąc się i wzruszając. To niesamowita rozmowa o sztuce, pasji i ogromnej miłości do życia i ludzi. Dziękuję, Andrzeju, że jesteś."Borys Szyc"To wielkie szczęście robić w życiu to, co się lubi. Andrzej Pągowski jest szczęściarzem, wciąż nienasyconym i nieznudzonym tym, co tworzy. Historia jego plakatów to kawał historii polskiej kultury, o czym z pasją opowiada Dorocie Wellman."Grażyna Torbicka
Reinhold Messner o życiu.Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986 roku, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat. W 2014 roku Messner skończył 70 lat. To dobra okazja do podsumowania życia, co też uczynił, przygotowując opowieść "O życiu". Symbolicznych 70 rozdziałów osobistej historii, w której autor staje twarzą w twarz z własną przeszłością, konfrontując siebie i czytelnika z największymi wyzwaniami, jakie przynosi życie. Messner pisze z wyczuwalnym dystansem, mówi ciszej, łagodniej – nie kończy życia, kariery, nie odrzuca zainteresowań, po prostu podsumowuje swoje 70 lat."Książka ważna. Każdy człowiek związany z górami powinien ją przeczytać. Zawarty w niej ładunek uniwersalny spowoduje, że sięgną po nią również ludzie niemający nic wspólnego z górami."Janusz Majer, alpinista, himalaista, założyciel i były szef programu polskie himalaje"O życiu Reinholda Messnera to ciąg pytań egzystencjalnych wkomponowanych w historię jego górskich doświadczeń. Messner podsumowuje swoje dokonania na wszystkich polach, nie unika przy tym trudnych tematów, w tym ciągnącego się latami konfliktu z DAV (Deutscher Alpenverein; Niemiecki Związek Alpejski). To lektura nie tylko dla alpinistów, to książka dla każdego, nie wyłączając rodziców, którzy nieustająco stają przed wychowawczymi wyzwaniami. Autor pięknie definiuje pojęcie ojczyzny, zmusza czytelnika do zastanowienia się nad własnym życiem, wyborami i stosunkiem do innych ludzi."Krzysztof Wielicki, alpinista i himalaista, kierownik polskich wypraw zimowych na K2".Przez wielu Reinhold Messner uważany jest za najwybitniejszego wciąż żyjącego wspinacza. Inni zarzucają mu komercjalizację górskiej tematyki. Choć prawda zwykle leży pośrodku, w tej książce Messner jest trochę jak jogin, którego sam spotkał niegdyś w drodze do źródła Gangesu. Wyznaczył sobie zadanie opisania swojego życia i tego, co jest dla niego ważne. Trzymasz w rękach osobistą opowieść wybitnego człowieka, dla którego góry to coś więcej niż tylko natura. To całe życie."Krzysztof Baranowski, Sportowa Książka Roku.
.
Krzysztof Wielicki: Piekło mnie nie chciało - D. Kortko, M. Pietraszewski.Mam szczęście, bo ciągle żyję – przyznaje Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego reporterska biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia jednego z ostatnich Lodowych Wojowników. Człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, aby powiedzieć sobie dość. Ta biografia to także opowieść o tym, jak bardzo zmieniło się środowisko: od pełnych pasji wspinaczy amatorów, po skupionych na sobie profesjonalistach.
Kurtyka, sztuka wolności - Bernadette McDonald.Pierwsza biografia Wojtka Kurtyki, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, którego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. Partnerami wspinaczkowymi Kurtyki były alpejskie legendy swoich czasów: polski himalaista Jerzy Kukuczka, szwajcarski przewodnik górski Erhard Loretan czy brytyjski alpinista Alex MacIntyre. To głęboko poruszająca opowieść o wybitnym, ale i skomplikowanym indywidualiście, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Aż do teraz. Do pracy nad biografią namówiła go Bernadette McDonald, ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej, która ma na swoim koncie takie bestsellery, jak „Tomaž Humar” (2008), „Ucieczka na szczyt” (2011), „Alpejscy wojownicy” (2015), tłumaczone na wiele języków i często nagradzane.
Tanieczytanie.pl